Alegretto, sanatate si frumusete pe podium, prin dans sportiv

7 aprilie 2013 | 0 comentarii |

Elena Micu si Alin Ion au fost rasplatiti cu bronz la a X-a editie a Competitiei Internationale Dance Masters 2013, iar perechea Diana Marin si Dragos Ionita a fost medaliata cu aur, in doua competitii nationale.

Elena Micu si Alin Ion

Sanatate, frumusete, gratie, multa munca si seriozitate. Folosind toate aceste „ingrediente”, perechile de la Clubul de dans sportiv Alegretto continua sa „incaseze” premii dupa premii. Dupa un debut de sezon competitional foarte bun, ultimele participari in competitii au insemnat pentru dansatorii sportivi buzoieni, o binemeritata rasplata concretizata prin medalii si locuri pe podium.

Astfel, perechea Elena Micu si Alin Ion a reprezentat Clubul buzoian la cea mai mare competitie internationala organizata de Federatia Romana de Dans Sportiv la Bucuresti, Dance Masters 2013, competitie aflata la editia a X-a jubiliara si, asa cum s-a anuntat, a fost una spectaculoasa, cu o participare pe masura, sportivi bine cotati, artisti celebri, oficialitati respectate din lumea dansului si un numar record de spectatori.

In cadrul aceleiasi competitii, la concursul national de Clasa Hobby, 14-15 ani, perechea Diana Marin si Dragos Ionita a  urcat pe cea mai inalta treapta a podiumului, fiind medaliata cu aur, a doua medalie de aur in mai putin de o saptamana, rezultat care a asigurat calificarea perechii in urmatoarea clasa valorica din dansul sportiv.

La Cupa ,,Pro Swing”, care a avut loc la Bucuresti pe data de 30. 03.2013, perechea Andrada Constantin si Alin Cretu a dansat finala la Clasa E 12 – 13 ani, si s-au clasat pe locul 4, din 24 perechi concurente. La un pas de semifinala a fost si perechea Andreea Rusu si Teodor Borcan, care la a doua participare la o competitie de Clasa E s-a clasat pe locul 14 din 28 perechi.

Tot pe locul 4 in finala s-a clasat si perechea Bianca Petrache si Alexandru Popescu, la competitia de „Open Basic Standard” 12 – 15 ani.

La Festivalul National de Dans Sportiv care a avut loc la Suceava, pe 31 martie 2013, perechea Elena Micu si Alin Ion a fost medaliata cu bronz la Competitia de Open Latino 16-35 ani, iar la „Open Standard” 16 – 35 ani, aceeasi pereche a ocupat locul 4.

,,Luna aprilie este, de asemenea, o luna in care au loc doua competitii foarte importante pentru sportivii clubului Alegretto. Este vorba despre Campionatul National de 10 dansuri de la Iasi, 6 – 7 aprilie, iar in perioada 20 – 21. 04.2013, la Resita, va avea loc Campionatul National pe Clase Valorice. Perioada imediat urmatoare, inclusiv vacanta de primavara, vor fi folosite la maxim, pentru a dezvolta si consolida cunostintele in materie de dans. In acest sens, in perioada 09.04.2013 – 13.04.2013 vom organiza la Buzau un  cantonament care va avea ca tematica de baza: Activitati conexe – dezvoltare in dans, au declarat antrenorii Clubului Alegretto, Georgiana si Adrian Ciutoiu.

Pentru ca oferta lunii martie cu abonamente gratuite la dans pentru doamne si domnisoare a fost un succes, Clubul Alegretto ofera, in aprilie, un abonament gratuit la dans, domnilor.

Categorii: Lifestyle